UWAGA: W naszych salonach zamówisz, zapłacisz i odbierzesz materiały. Oddziały pracują jednak w trybie awaryjnym, a wewnątrz może przebywać tylko jeden klient. W celu konsultacji zapraszamy do zdalnego kontaktu z jednym z ekspertów. Więcej informacji >>

Z myślą o najmłodszych

18 marca 2021

Dzieci to nasza przyszłość, a zarazem największy skarb. Nic dziwnego, że staramy się je chronić na każdym kroku. Dbamy o ich bezpieczeństwo, rozwój oraz zdrowie. Dlatego dzisiaj dowiemy się, co możemy dla nich zrobić, planując wiosenne prace wokół domu.

Wybierając działkę pod wymarzony dom - najpierw pytamy o okoliczne szkoły i przedszkola. Staramy się kupować oraz budować rzeczy na lata, żeby bezproblemowo służyły nie tylko nam, ale jeszcze naszym dzieciom. Chcemy pozbawić ich niepotrzebnych zmartwień i zaplanować przyszłość. Zadbać o aspekty prawne oraz użytkowe. Jednak wciąż mierzymy się z nowymi wyzwaniami. Dla naszych rodziców problemem była dostępność produktów, a raczej jej brak. Nas dla odmiany zalewają tysiące niskiej jakości artykułów, a problemem stała się zagrażająca środowisku chemia oraz plastik. Na szczęście wciąż mamy wybór. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów produktów o długiej żywotności, która idzie w zgodzie z bezpieczeństwem użytkowania.

Termodrewno dla pokoleń

Poszukując materiałów konstrukcyjnych do projektów użytku publicznego, architekci coraz częściej doceniają trwałe i bezpieczne materiały. Takie, które zapewnią dzieciom lepsze środowisko do spędzania czasu. Różne badania pokazują, że wykorzystanie drewna w budynkach ma wyraźne korzyści psychologiczne i zdrowotne. Obniża poziom stresu oraz zwiększa kreatywność, a nawet pozytywne interakcje społeczne. Mamy do czynienia z surowcem ekologicznym oraz pochodzącym z odnawialnych źródeł. To ważne zwłaszcza w obecnych czasach, a nasze małe decyzje kształtują klimat do życia przyszłych pokoleń. Ze względu na naturalne zalety drewno jest przemyślanym wyborem.

„Deski Lunawood Thermowood są produkowane całkowicie bez żadnych chemikaliów. Powstają z najwyższej jakości drewna pochodzącego z krajów skandynawskich. To materiał drzewny, który przetrwał dziesięciolecia w trudnych warunkach wzrostu, więc przetrwa jeszcze z pokolenia na pokolenie. Urok naturalnie patynującego drewna sprawia, że drewniana elewacja (lub taras) nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Do wyboru mamy Termososnę o głębokiej, ciepłej barwie oraz kawowy Termojesion. Piękne i wytrzymałe.” - mówi Darina Lazarova z JAF Polska

Bezpieczny taras kompozytowy

Małe dzieci mają mnóstwo energii. Biegają, skaczą, wszędzie ich pełno. Ledwo się obejrzysz, a one już są gdzie indziej. Dlatego na wagę złota jest wyeliminowanie przydomowych zagrożeń. Kosiarka, sekator, rozgrzany grill, ostre krawędzie mebli lub kujące rośliny (np. juka ogrodowa) powinny być zawsze zabezpieczone. To samo tyczy się tarasu. Płytki ceramiczne robią się wyjątkowo śliskie po deszczu, natomiast rozgrzane słońcem mogą parzyć. Wygodną w utrzymaniu alternatywą jest bezobsługowy taras kompozytowy.

Silvadec Elegance to wysokiej jakości, produkowane we Francji pełne deski kompozytowe o walorach antypoślizgowych. Skutecznie opierają się szkodliwemu promieniowaniu UV i długo zachowują swój kolor. Wyglądają jak drewno i mają z nim sporo wspólnego. Skład Silvadec Elegance to w ponad 2/3 naturalna mączka włókien drzewnych oraz w 1/3 polietylen o wysokiej gęstości. Ogranicza to intensywne nagrzewanie się całego tarasu latem. Nie musimy też martwić się drzazgami, więc można biegać po nim boso.” - tłumaczy Piotr Lisowski z JAF Polska

Długą żywotność desek Silvadec potwierdza aż 25 letnia gwarancja producenta dla zastosowań prywatnych oraz 10 lat dla obiektów publicznych.

Skuteczne i ekologiczne

Drewno to produkt wielokrotnego użytku, którego nie trzeba za każdym razem wyrzucać i zastępować kolejnym. Jeżeli posiadamy drewniany taras, meble lub podłogi - zazwyczaj wystarczy je odnowić, żeby znowu wyglądały jak nowe. W tym celu warto zaopatrzyć się w środki, które są równie ekologiczne, co same drewno. Kilka nietoksycznych propozycji znajdziemy pod szyldem Saicos.

„Olej nie zamyka porów drewna i z czasem ulega wypłukaniu, dlatego przynajmniej raz do roku należy ponowić zabezpieczenie. W celu renowacji tarasu możemy zaopatrzyć się w specjalny olej tarasowy Saicos H2O do powierzchni poziomych. W jego składzie zamiast rozpuszczalników - króluje woda. Uzyskał niemiecki certyfikat Blue Angel, czyli najstarszy i najbardziej znany eko-certyfikat. Produkty z tym oznaczeniem promują konsumpcję świadomą ekologicznie. Są trwałe oraz bezpieczne dla zdrowia. Olej tarasowy H2O ma działanie hydrofobowe (krople wody zachowuje się na nim jak rtęć). Powierzchnia tarasu zostaje zabezpieczona powłoką antypoślizgową R9. Z jednego litra otrzymamy 16-20 m² przy jednej powłoce, a czas schnięcia wynosi od 3 do 5 godzin. Jest więc bardzo wydajny i szybkoschnący.” - podpowiada Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska

Do zastosowań wewnętrznych możemy sięgnąć po wosk twardy olejny Saicos Ecoline. Jest zgodny z normą DIN EN71-3, która dopuszcza go do stosowania dla producentów zabawek. Norma określa limity oraz metodykę badań migracji ośmiu pierwiastków: antymonu, arsenu, baru, kadmu, chromu (III), ołowiu, rtęci oraz selenu. Idealny środek do podłóg, schodów, stołów, blatów lub innych powierzchni drewnianych. Zapewnia wysoką odporność na ścieranie oraz powierzchnię antypoślizgową R9. Bardzo wydajny i zupełnie bezpieczny.

Drewno jest naszym światem

Drewno to materiał ponadczasowy pod wieloma względami. W procesie obróbki w zasadzie nic się nie marnuje, a otrzymany produkt można po latach poddać renowacji lub przerobić na coś innego. Kupując drewnopochodne produkty opatrzone certyfikatem FSC® mamy pewność, że pochodzą ze zrównoważonej i kontrolowanej gospodarki leśnej. Rzeczy wykonane z drewna są miłe w dotyku, ładne i trwałe. Bezpieczne dla dzieci oraz ekologiczne. Nadają się do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Czego chcieć więcej? Chyba tylko, żeby więcej ludzi zdało sobie z tego sprawę. Codzienne decyzje zakupowe budują świat, w którym będziemy wspólnie żyć - my i nasze dzieci.