Twój kawałek podłogi

7 lutego 2019

Najważniejszym aspektem każdej nieruchomości jest metraż, czyli powierzchnia użytkowa. Jest jednak coś, co na pierwszy rzut oka odróżnia przytulny dom od surowego wnętrza — to podłoga. Ciepła i miła w dotyku podłoga z drewna sprawia, że od razu czujemy się jak w domu.

Co kojarzy się z rodzinnym domem? Ciepło, wygoda, trwałość. W czasach nieustannego pędu, błyskawicznych zmian i wszechobecnych zanieczyszczeń — z uśmiechem wracamy do tego, co ponadczasowe, proste i zdrowe. Znowu w modzie są domowe obiady, gry planszowe oraz książki. Ta tęsknota dotyczy również otaczających nas wnętrz. Po chwilowej ekscytacji plastikiem, metalem i tworzywami sztucznymi — z powrotem szukamy naturalnych, a zarazem trwałych materiałów.

Dobre podstawy

Formaldehyd, ftalany i PCW — czy to brzmi przytulnie? No niezbyt. Dlatego w dzisiejszych mieszkaniach znowu prym wiodą deski i podłogi warstwowe z drewna, naturalna alternatywa dla sztucznych i toksycznych paneli. Jak sama nazwa wskazuje — wykonane są z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą warstw: użytkowej (wierzchniej), środkowej oraz spodniej.

Warstwa użytkowa ma grubość od około 3 mm do 6 mm i jest wykonana z dębu, orzecha, akacji, jesionu lub innego pięknego oraz mocnego drewna. Do wyboru mamy w zasadzie wszystkie gatunki drewna, których używa się do produkcji podłóg. Dzięki warstwowej budowie desek, możemy zapomnieć o słabościach poszczególnych gatunków np. stabilności wymiarowej, gdyż spód i warstwa środkowa wykonane są z wodoodpornej sklejki brzozowej.

Dzięki temu całość jest stabilna i nadaje się do pomieszczeń, w których ułożenie tradycyjnego parkietu byłoby niemożliwe. W przeciwieństwie do drewna litego, niestraszna jej zmienna wilgotność oraz wahania temperatury. Nie zmienia to faktu, że podłogę warstwową zaliczamy do podłóg w pełni drewnianych i możemy wykończyć ją po swojemu: lakierem lub olejem. Podłogi warstwowe bez problemu współgrają z ogrzewaniem podłogowym — elektrycznym i wodnym.

Sklejka do podłóg

Ciekawą propozycją jest sklejka firmy SVEZA, przeznaczona bezpośrednio do podłóg warstwowych:

SVEZA Parquet to wytrzymała sklejka wykonana z rosyjskiej brzozy, która z nawiązką spełnia kluczowe wymagania producentów podłóg. Zawiera klej wodoodporny, zawężoną tolerancję grubości do około ±0,3 mm oraz optymalny poziom wilgotności 5-9%. Jest zdecydowanie wytrzymalsza od płyt HDF i przyjazna środowisku, gdyż pochodzi z całkowicie odnawialnych surowców. To naturalnie dobry wybór.”
— mówi Iza Jarosik, specjalistka w JAF Polska

SVEZA Parquet oferowana jest w dwóch wariantach:

  • standard
  • premium

Wersja premium oprócz znakomitych właściwości, charakteryzuje się jeszcze lepszą selekcją stosowanych fornirów. Możliwe, choć nadal rzadko spotykane, są podłogi wykonane w całości ze sklejki. Arkusze ze sklejki umożliwiają wydajne krycie dużych płaszczyzn, przy zachowaniu minimalnej ilości podziałów. Sklejkę stosuję się do wszelkiej maści podestów np. scenicznych oraz rusztowań. W tym celu wykorzystywana jest sklejka antypoślizgowa, która zapewnia podwyższoną przyczepność i bezpieczeństwo użytkowania.

Wprowadzamy się

Po zakończeniu prac wykończeniowych nadchodzi czas na upragnioną przeprowadzkę. Warto wspomnieć, iż sklejka sprawdza się również w transporcie. Zabudowa ze sklejki służy do zabezpieczenia wnętrza pojazdu przed uszkodzeniami. Na podłogę przysłowiowej „paki” idealnie nada się sklejka antypoślizgowa, a na ściany — sklejka surowa. Jak widać, ten solidny i naturalny materiał, towarzyszy nam dzielnie na każdym z etapów w drodze do wymarzonego domu.

Kup produkty online !

Sklejka brzozowa C/C, wodoodporna
Grubość / Długość / Szerokość
9 mm / 1 250 mm / 2 500 mm

Sklejka brzozowa BB/CP, wodoodporna
Grubość / Długość / Szerokość
8 mm / 1 500 mm / 3 000 mm

Sklejka brzozowa B/BB, wodoodporna
Grubość / Długość / Szerokość
8 mm / 1 500 mm / 3 000 mm

Sklejka brzozowa B/BB, wodoodporna
Grubość / Długość / Szerokość
10 mm / 1 500 mm / 3 000 mm