20-21.10.2020 Inwentaryzacja produktów z grupy Sklejki i OSB w Gądkach.

Zakup inwentaryzowanych produktów, w tych dniach, będzie niemożliwy. Za wszelkie związane z tym utrudnienia uprzejmie przepraszamy i dziękujemy za zrozumienie. Zobacz pełny harmonogram inwentaryzacji odbywających się w naszych oddziałach. >>

Drewno na schody

16 października 2020

Schody to element niezastąpiony. Łączy kondygnacje, oddziela strefę dzienną od nocnej i wytycza ciąg komunikacyjny. Schody z drewna to również efektowna ozdoba każdego domu. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej?

Schody łączą ze sobą różne światy. Dzień i noc, pracę i wypoczynek lub oddzielne mieszkania wewnątrz jednego obiektu. Ktokolwiek mieszkał w domu ze schodami - nie jest w stanie zliczyć, ile stopni w życiu przeszedł. Kursujemy po nich góra-dół przez cztery pory roku. W różnym tempie, obuwiu i okolicznościach. Chodzimy, biegamy, wnosimy ciężary, a nawet przesiadujemy. Schody muszą być dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, a do tego wygodne w użyciu i trwałe. Dlatego też schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem najbardziej podatnych na zużycie elementów.

Schody z drewna

Drewno, jak to drewno - jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na wprost dowolne możliwości obróbki. Drewniane schody wyglądają szlachetnie i wprowadzają do wnętrza przyjazny, naturalny klimat. Można po nich komfortowo chodzić boso. Pasują zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych minimalistycznych aranżacji. Stanowią ekskluzywne dopełnienie dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie.

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.

„Drewnem najchętniej wybieranym przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Gatunkiem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej. Wysoką cenę schodów rekompensuje tutaj imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe - barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki mają bardzo podobne właściwości, natomiast jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność (zwłaszcza na rynku skandynawskim) zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga (policzek) to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiedzie modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w 4 klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami.” - radzi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca. Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularnie są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Pomimo, że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Jak sama nazwa wskazuje, spocznik wyznacza miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt.

Konserwacja

Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej. Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia - schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem.