Architekt Radzi #02

22 stycznia 2018

Zamienniki materiałów drewnianych – co jeśli materiał naturalny jest za drogi.

Seria prowadzona przy współpracy z Panią Agnieszką Napierała - PLANki Pracownia Projektowa.

1. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu najlepszego efektu wizualnego dla całości wnętrza, nie powinno się mieszać materiałów naturalnych drewnianych razem z materiałami drewnopodobnymi. Jeżeli chcemy koniecznie zastosować materiał drewniany, przy nie dużym budżecie, należy zoptymalizować jego ilość w projekcie.
Przy ”prawdziwym” drewnie, nawet najlepsza imitacja wypadnie blado.

2. Jeżeli nasz budżet nie pozwala na zastosowanie naturalnego drewna, należy skupić uwagę na doborze najlepszej jego imitacji. Mamy do dyspozycji bardzo dużą gamę różnego rodzaju płyt meblowych, i oklein.
Co wybrać?
Są 3 warunki, jakie powinna spełniać imitacja pod względem podobieństwa do naturalnego drewna: kolor + usłojenie + faktura.
Jeżeli materiał będzie najbardziej podobny do materiału naturalnego, jest dobrym wyborem.

3. Jest jeszcze jedna możliwość na zredukowanie kosztów naturalnego materiału, nie rezygnując z jego wyglądu – fornir (cienka warstwa drewna na płycie meblowej).
Dzięki temu produktowi, nasze meble niewiele będą się różnić od mebli z litego drewna. Są jednak plusy i minusy: przez cienką warstwę drewna materiał jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia, a jego cena jest znacznie wyższa niż w przypadku płyt laminowanych.