Tarcica Orzech europejski

Tarcica nieobrzynana

Występowanie: Europa Południowa i Wschodnia, Rumunia, Azja Środkowa po Japonię; pierwotnie występowała wschodnich obszarach Morza Śródziemnego i Wyspach Bałkańskich; następnie rozpowszechnione w Europie Zachodniej i Środkowej jako cenne drzewo owocowe.

Wygląd: Drzewo może osiągnąć wysokość 30 m, najczęściej jednak 10-12 m, i średnicę 1 m. Kora młodego drzewa jest gładka i szaro-biała, później posiada podłużne pęknięcia i jest barwy szarobrązowej.

Opis drewna: Drewno bielaste jest szerokie o barwie szaro-białej do czerwonawo-białej, twardziel matowo brązowa do czarno-brązowej w nieregularne ciemne paski.

Zastosowanie: Skrawane okleiny naturalne; ukształtowane napływy korzeniowe tworzą ładne okleiny czeczoty; takie drzewa nie są ścinane, lecz w celu pozyskania korzenia wykopywane. Ponadto do produkcji mebli, boazeria, łoża karabinu, drewno toczone.

Właściwości: Dobre do suszenia; dobra wytrzymałość; łatwe i dobre w obróbce; bezproblemowe klejenie, obróbka powierzchniowa; doskonałe do polerowania i bejcowania; w kontakcie z żelazem niebiesko-czarne przebarwienia.

W czym możemy Ci pomóc ?
Dane kontaktowe:
Potwierdź, że nie jesteś robotem.