Tarcica Iroko / Kambala

Tarcica obrzynana

Występowanie: Na terenach zachodniej i wschodniej Afryki. Większe skupiska w Kamerunie i Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Wygląd: Drzewo osiąga wysokość do 50 m i średnicę 150 cm. Pień jest prosty, rzadko zdeformowany i nie posiada gałęzi do wysokości 30 m.

Opis drewna: Twardziel jest jasnobrązowa, podobnie jak w przypadku dębu i dębu indyjskiego. W stanie surowym rdzeń jest jasnożółty do żółtego, ale na powietrzu szybko ciemnieje. Drewno bielaste jest szare i wąskie. Bardzo dobrze można je odróżnić od twardzieli.

Zastosowanie: Przemysł stoczniowy i wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Stosowane do celów budowlanych, okien, drzwi, parkietu, progów, budowy statków i wagonów, mostów i w budownictwie podwodnym, słupy telegraficzne, klepki beczkowe i do wielu innych celów szczególnych. Zazwyczaj nie stosowane do oklein.

Właściwości: Bardzo trwałe drewno i odporne na działanie warunków , dobre do strugania i toczenia, ze względu na pokłady mineralne używać narzędzi ze stopów twardych, dobra wytrzymałość, trudne do klejenia, dlatego zaleca się stosowanie klejów syntetycznych, drewno może wywoływać podrażnienia śluzówki.

W czym możemy Ci pomóc ?
Dane kontaktowe:
Potwierdź, że nie jesteś robotem.