Tarcica Jarząb

Tarcica nieobrzynana

Występowanie: Główny obszar występowania znajduje się na terenach Europy Środkowej i Południowej. Można go spotkać w Azji oraz nielicznie na obszarach Afryki Północnej. Jarząb brekinia jest obecnie ponownie na dużą skalę sadzony w północnych Niemczech i południowej Skandynawii.

Wygląd: Drzewo liściaste o wysokości od 15 do 25 m. Przy starszych drzewach kora posiada barwę popielatoszarą i jest drobno łuskowata. Korę jarzębu brekinia bardzo łatwo można pomylić z korą dębu.

Opis drewna: Drewno bielaste i twardzielowe posiadają jednakową barwę. W przypadku drzew młodszych jest to kolor biało-żółtawy do lekko czerwonawego. Wraz ze starzeniem się drzewa kolor zmienia się na czerwonawy do czerwonobrunatnego. Drewno parzone przybiera kolor czerwony lub czerwonobrunatny. Ogólnie drewno to jest bardzo podobne do drewna gruszy.

Zastosowanie: Drewno okleinowe; drewno specjalne w budowie pojedynczych wysokogatunkowych mebli, zabawek, urządzeń pomiarowych i przyborów kreślarskich, elementów maszyn, tokarstwo i snycerstwo, sprzęt sportowy (np. kręgle).

Właściwości: Drewno jest dość mocne i tym samym odznacza się dobrą wytrzymałością i elastycznością. Jest twarde i bardzo łykowate i trudno jest je rozłupać. Drewno jarzębu odznacza posiada duży skurcz podczas suszenia i dlatego jest podatne na pękanie i paczenie. W stanie wysuszonym wykazuje jednak dobrą wytrzymałość. Niezabezpieczone drewno jarzębu wystawione na działanie warunków atmosferycznych odznacza się niewielką trwałością.

W czym możemy Ci pomóc ?
Dane kontaktowe:
Potwierdź, że nie jesteś robotem.